„KARSKI -MY HERO”

W historycznych wnętrzach Pałacu Jedlinka odbyła się inauguracja projektu edukacyjnego „Karski - my hero”,  do którego Gimnazjum Miejskie im. Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju przystąpiło na zaproszenie Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Celem projektu edukacyjno-kulturalnego jest upowszechniane wartości uosabianych przez Jana Karskiego: odwagi, odpowiedzialności, poszanowania godności człowieka oraz dialogu międzykulturowego. Ogólnopolski  program jest kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem burmistrza miasta Jedlina-Zdrój Leszka Orpla. Udział w nim wzięli wszyscy uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami. Program poprowadziła Grupa Teatralna Warszawiaki, która w niekonwencjonalny sposób, w oprawie muzycznej opowiadała uczniom o Tajnym Państwie oraz przybliżyła historię emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego-Jana Karskiego. Młodzież z zainteresowaniem i aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, wspólnie z  Warszawiakami śpiewała „zakazane piosenki”.

W ramach projektu szkoła otrzymała od fundacji zestawy zawierające książki „Tajne Państwo” Jana Karskiego” i „1920 rok” Józefa Piłsudskiego, komiksy oraz przeznaczone dla nauczycieli i uczniów pakiety edukacyjne.

Przystępując do Programu szkoła zobowiązała się do opracowania scenariusza  wydarzenia związanego z Janem Karskim i zaprezentowania go podczas Dnia Jana Karskiego w roku szkolnym 2016/2017. Gimnazjum opracowało scenariusz gry terenowej pt. „Szlakiem Karskiego”, który to zwyciężył w konkursie organizowanym przez Fundację, gdzie nagrodą jest wycieczka do Warszawy.

Redakcja i zdjęcia: M. Świderska