Konferencja w sprawie przebudowy linii kolejowej nr 285

25 sierpnia br. w Urzędzie Miasta w Jedlinie -  Zdroju odbyła się konferencja prasowa  dotycząca podpisanej preumowy w sprawie przebudowy linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina - Zdrój - Wałbrzych.

W konferencji udział wzięli: Burmistrz Jedliny – Zdroju – Leszek Orpel, Prezydent Wałbrzycha – Roman Szełemej, Wójt Gminy Walim – Adam Hausman. Wójt Gminy Świdnica – Teresa Mazurek, Zastępca Dyrektora ds. projektów krajowych PKP PLK – Andrzej Kudła, Prezes Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego – Rafał Wiernicki.

Na realizację projektu zaplanowano ponad 108 milionów złotych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wniesie wkład własny wynoszący ponad 33 mln zł. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej projekt otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej na kwotę ponad 74 mln zł.

Słynna linia nr 285 (niegdyś zwana Koleją Bystrzycką) łączy stacje Wrocław Główny ze Stacją Jedlina - Zdrój i liczy ponad 82 kilometry. Ruch pasażerki na tej linii zawieszono w 2000 r. ze względu na zły stan techniczny infrastruktury. Rewitalizacja linii umożliwi przywrócenie przewozów pasażerskich, a co za tym idzie poprawę atrakcyjności komunikacyjnej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dzięki środkom powierzonym Aglomeracji Wałbrzyskiej rewitalizowany będzie odcinek o długości 21,41 km na trasie Świdnica-Kraszowice - Jedlina Zdrój wraz z robotami towarzyszącymi na odcinku Świdnica Kraszowice – Świdnica Miasto i Jedlina Zdrój – Wałbrzych.

To jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie i krajobrazowo tras Dolnego Śląska. Na długości 21 km, prowadzi przez 23 mosty i wiadukty w tym 5 bardzo okazałych. Przebiega przez takie miejscowości jak Zagórze Śląskie (zamek Grodno), Lubachów (elektrownia wodna), Walim (sztolnie), Jedlina-Zdrój (kompleks uzdrowiskowy). Linia będzie doprowadzała ruch do tras Wrocław-Zgorzelec oraz Jelenia Góra – Wrocław. Umożliwiony zostanie szybki dostęp do zakładów pracy, instytucji kultury, szkół, zakładów opieki zdrowotnej na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Podczas konferencji Burmistrz Miasta Jedlina – Zdrój z nadzieją powiedział:

„Ponowne uruchomienie linii kolejowej 285 dla gmin turystycznych Aglomeracji Wałbrzyskiej takich jak: Jedlina – Zdrój, Walim, Głuszyca, Nowa Ruda ma takie znaczenie jak decyzja o powstaniu strefy ekonomicznej dla całej Aglomeracji. Bez wątpienia przy obecnych badaniach ruchu turystycznego stworzy ona kolejną szansę zintensyfikowania i uatrakcyjnienia oferty turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Linia ta ze względu na unikatowe wiadukty, a przede wszystkich ze względu na jej przebieg przez Góry Sowie i Wałbrzyskie sama w sobie stanowi atrakcję turystyczną. Jej uruchomienie umożliwi także zwiększenie ruchu pasażerskiego  mieszkańców Nowej Rudy, Głuszycy, Jedliny – Zdroju, Walimia w kierunku Świdnicy, Jaworzyny Śląskiej, Kobierzyc. Niewątpliwie będzie szczególną atrakcją turystyczną dla mieszkańców Wrocławia”.

red. K.Szemiel

foto: UM Jedlina-Zdrój