Gmina Jedlina-Zdrój otrzymała dofinansowanie na realizację kolejnych zadań

W dniu wczorajszym odbyła się konferencja prasowa, podczas której Pan Jerzy Tutaj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Pan Leszek Orpel Burmistrz Miasta podpisali umowy o przyznaniu dofinansowania dla Gminy Jedlina-Zdrój w wysokości 130.000 zł na realizację następujących zadań:

1. Rewitalizacja szlaku turystyczno – rekreacyjnego.

W ramach projektu na terenie Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego zostanie wykonana rekultywacja zieleni, wybudowana zostanie duża altana drewniana przy hali namiotowej, zabudowane zostaną urządzenia elektryczne służące zasilaniu kompleksu, rozbudowany zostanie monitoring obiektu. Przy korcie tenisowym zrekonstruowana zostanie część ogrodzenia drewnianego wraz z obrzeżem trawnikowym; przebudowany zostanie także kontener szatniowo sanitarny.

1. Rewitalizacja terenów rekreacyjnych.

Projekt przewiduje uruchomienie tzw. „poidełka” w Parku przy ul. Pięknej poprzez wybudowanie nowego przyłącza wodociągowego oraz odrestaurowanie gazonów kwiatowych i nasadzenia roślin kwitnących.

3.  Odnowa elementów małej architektury w Parku Zdrojowym.

Zrealizowane zostaną rewitalizacja parkowych ścieżek leśnych szlaku oraz ustawione będą ławki typu leśnego.

Burmistrz Miasta poinformował także iż Gmina Jedlina–Zdrój otrzymała również dofinansowanie na realizację projektu pn. „Uzdrowiskowy Szlak Turystyczno – Rekreacyjny – etap III”.  Dotacja w wys. 70%  wartości  zadania tj. 1.705.480 zł została przyznana w wyniku  rozstrzygniętego konkursu w ramach priorytetu VI – Turystyka Uzdrowiskowa z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013.

Realizacja projektu przewiduje wykonanie sześciu zadań inwestycyjnych, mających na celu przede wszystkim podniesienie atrakcyjności Jedliny-Zdroju jako miejscowości uzdrowiskowej  i turystycznej. W tym zakresie przewiduje się m.in.:

1. rewitalizację terenu centrum pomiędzy ul. Jana Pawła II i Promenadą Uzdrowiskową,
  2. ustawienie nowych urządzeń i wzbogacenie zieleni istniejącej na terenie Centrum sportowo-rekreacyjnego dla dzieci przy Promenadzie Uzdrowiskowej,
  3. przystosowanie leśnych tras Uzdrowiskowego Szlaku Turystyczno-Rekreacyjnego do biegów narciarskich wraz zakupem skutera śnieżnego,
  4. budowę miejsc postojowych dla samochodów osobowych wraz z drogą wewnętrzną w rejonie Parku Południowego,
  5. ustawienie elementów zabawowych dla dzieci, elementów siłowni terenowej i innych urządzeń małej architektury w obrębie istniejącego już placu  w Kamieńsku,
  6. wykonanie oznakowania szlaku, map reklamowych, „witaczy” i tablic informacyjnych oraz zakup wyposażenia służącego turystom i kuracjuszom podczas realizowanych cyklicznie imprez sportowo rekreacyjnych i kulturalnych na obiektach Uzdrowiskowego Szlaku.

Przedstawiciel Samorządu Województwa Pan Jerzy Tutaj poinformował, iż planowany remont drogi wojewódzkiej uwzględniający tzw. „lewoskręt” do wjazdu na teren kompleksu  przy ul. Kłodzkiej rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Dodatkowo poinformował, że Zarząd Województwa przychylił się do wniosku gminy i udzieli wsparcia finansowego na remont budynku, który uległ katastrofie budowlanej przy ul. Górniczej.

Na koniec podał jeszcze informację, iż przewidziano także dotację na remont Kościoła przy ul. Jana Pawła II.

Red. i Fot. I. K. Darmetko